Tréneri megbízásaim előtt tartottam projektmenedzsment elméleti tanfolyamokat, főként élő, online formában. Amikor állítottam össze a tananyagot, akartam valami jó hasonlatot, hogy felkeltsem az érdeklődést a hallgatók körében, legyen egy „mit is mondott? most odafigyelek!” reakció már az első találkozás alkalmával. Viszonylag könnyen jött az ötlet: legyen egy kép egy pókról és az ő kis hálójáról, hogy el tudjam mondani mennyire szövevényes egy projektmenedzser feladatköre.
Népszerű lett a hasonlat és mai napig felemlegetem, mert minél gyakrabban szóba kerül, annál többször látom be én is ennek a megnyilvánulását.
Miről is van szó konkrétan?
Egy kulcspozíció nyomatékosításáról egy folyamatban, bővebben az ezt a pozíciót betöltő személyről (alias „pók”) és őt körülvevő környezetekről (alias „pókháló”-k). Kétségtelen, hogy egy projektmenedzser központi szereplő (legyen a szervezeti hierarchia bármely szintjén nyilvántartva), amit képes bárki betölteni. Minden kompetencia, amelyre szükség van vele kapcsolatban, az elsajátítható és folyamatosan fejleszthető. Saját tapasztalatomból kiindulva „csupán” három területre kell fókuszálni:
a kommunikáció erejére
a kompetenciafejlesztés stratégiájára
a projektmenedzsment technikáira
Ez a három témakör alkotja az egyik projektmenedzser-pókhálót, amely tulajdonképpen egy módszertani tárház, amelyet tudatosan fejlesztünk önmagunk számára. Emellett létezik az adott projekt különálló hálója, amelyet egy projektmenedzser szorgos pók mintájára sző, és amelyre számos befolyásoló tényező hat. Számomra egy új projekt kialakítása a kezdő ötlethalmazból mindig izgalommal tölt el, hiszen a saját módszertanom kerül kihívás elé. Most magam is egyfajta tanulmányúton vagyok, egy új szerepkörben és új munkakörnyezetben próbálom ki magam. Mellette most alkalmas az időszak némi visszatekintésre, így azt a célt tűztem ki, hogy feldolgozom 15 év projektmenedzseri gyakorlatát. Mindezt egy blogcikksorozat keretén belül, hogy kezdő vagy gyakorló projektmenedzserekkel, a területen tanulmányokat folytatókkal vagy a téma iránt érdeklődőkkel osszam meg élményeimet, tapasztalataimat. A megközelítés HR fókuszú lesz, mint anno, amikor mesterszakon a diplomamunkámat készítettem.
Az első cikk, hamarosan érkezik, addig a blog eddigi tartalmai itt érhetőek el.