Egyszer egyik családtagom megjegyezte nekem, hogy annyit tud az én munkámról, mint a Jóbarátok sorozatbeli Chandler-éről: tudja, hogy csinálok valamit, de ne kelljen megfogalmaznia, hogy mivel foglalkozom pontosan. Jót nevettem rajta, de közben arra gondoltam, hogy jól látja az én szinte láthatatlan tevékenységemet.
Amikor arról kérdeznek, hogy mivel foglalkozom legszívesebben, akkor azt szeretem mondani: jól működő csapatért dolgozom.
Pályakezdőként olyan foglalkozást választottam, ami mások munkájától, együttműködésétől függött. Megtanulni azt, hogy hogyan tudom ezt a csapatmunkát koordinálni sok hibával és sok időráfordítással sikerült az első években. Viszont az már a legelején világossá vált, hogy az egyik alappillér, ami nélkül nem tudom a saját munkámat és mások feladatát szervezni, az a KOMMUNIKÁCIÓ. Úgyhogy a főiskolai éveket ennek a területnek a megismerésével töltöttem, közben olyan munkaköröket vállaltam, ahol a tanultakat a gyakorlatban is hasznosítani tudtam.
A saját bőrömön tapasztalva jött a következő a felismerés, hogy akkor tudok jobb menedzser lenni, ha nem csak az önfejlesztésre szánom az időt, hanem mások készségfejlesztésével is törődöm.
Itt nem azt kell érteni, hogy ráerőszakoltam volna bárkire is, hogy menjen tréningre vagy valami más képzésre, hanem arra törekedtem, hogy a nálam bevált technikákat megmutassam másoknak, hátha ezzel segíteni tudok a feladatellátásán vagy ki tudunk találni egy közös módszert, ami mindkettőnk számára megfelelő. Ezen a ponton még nekem is voltak hiányosságaim, úgyhogy irányt vettem és humán erőforrás menedzsmentet tanultam. Készültem, hogy egyszer majd tréner leszek, mert tudtam, hogy a csapatmunka másik alappillérével is sokkal magabiztosabban kell bánnom, ami nem más, mint a KÉPZÉS-FEJLESZTÉS.
Miközben ezeken a területeken gyűjtöttem az ismereteket, tapasztalatokat, addig a napi gyakorlatszerzés a harmadik pillérre fókuszált, ami a PROJEKTMENEDZSMENT. Nem feltétlenül kell nevesíteni egy projektet ahhoz, hogy az operatív feladatellátásban hasznosítsuk ennek a szakterületnek az eszköztárát. Mindennap akad egy probléma, amit meg kell oldani vagy egy ötlet, amit mérlegelni kell és megvalósítani. Mindezt úgy, hogy másokkal folyamatokat építünk fel és hajtunk végre, azaz együttműködünk.
Számomra az elmúlt évek kiemelték, hogy bármiféle siker egy jól működő csapattól függ, aminek a hátterében sokszor láthatatlan folyamatok zajlanak: a belső kommunikáció fejlesztése, a kulcskompetenciák felmérése vagy éppen a munkaszervezés know-how-jának kialakítása. Önmagában mindegyik terület szerteágazó és sok trendkövetést, tudásbővítést igényel, én mégsem választottam egyet közülük, hanem megfogadtam, hogy mindhárom területtel egyaránt foglalkozom és mostanra nehéz is lenne egyet választani.