Sok-sok évvel ezelőtt találkoztam először képzési tervek összeállításával. Akkor még kezdő pályázatíróként próbáltam segíteni a pályázókat. Nem sok tanácsadási lehetőségem volt, kész képzési csomagajánlatokra írtam akkor a pályázatokat, amelyek mögött néha volt tervezettség, sokszor inkább csak marketing…
Tavaly ingyenes konzultációt biztosítottam egy képzőintézménynek meghirdetett, munkaerő fejlesztési támogatás konstrukció kapcsán. Meglepődve tapasztaltam, hogy a kisvállalkozások különösebb igényfelmérés nélkül alakítottak képzési terv-szüleményeket és próbálkoztak a pályázati felhívásra kérelmet összeállítani. Amikor arra terelődött a szó, hogy miként tudják biztosítani a munkatársak aktív részvételét, a pályázati kötöttségeket, akkor igazából nagy kérdőjelek keletkeztek és sokan ezután visszakoztak a lehetőségtől.
Amióta csak kompetenciamenedzsmenttel foglalkozom, törekedem arra, hogy támogató tanácsokkal lássam el a tőlem véleményt kérőket.
Ilyenkor felhívom többek között az alábbi szempontokra a figyelmet:
- Igényfelmérés a vállalat oldaláról és a munkavállalói oldalról is egyaránt kell.
- Piackutatással kedvező ajánlatok érhetőek el.
- Tisztán kell látni, hogy mit várunk el egy felnőttképző intézménytől, ezért elég időt kell szánni az ajánlatkérés összeállítására (erről egyszer már írtam szervezetfejlesztés kontextusban, ami itt olvasható el).
- Egy képzés megtartása előtt fel kell készíteni a résztvevőket, utána pedig gondoskodni kell az új ismeretek beépítéséről.
- Ha egyedül nem megy, akkor kérjünk tanácsot vagy bízzunk meg egy szakértőt a feladatra.
Egy képzés megvalósítása sok előkészítő és szervezési feladatot hoz a napi feladatok közé. Íme néhány tipp az átgondoláshoz: