Ezzel a gondolattal indultam útnak múlt héten egy szakmai reggelire a villámtréning kapcsán. Trénerként nincs megállás, folyamatosan fejlődni kell, hiszen az a célom, hogy a foglalkozásaimról olyan útravalóval távozzanak a résztvevők, ami segíti őket az új ismereteket elmélyítésében vagy egy régóta húzódó probléma megoldásában. Szerencsémre ugyanígy vélekedtek sokan mások is és remek hangulatú beszélgetés kerekedett ki a kérdésből kiindulva.
Egy egész napos tréning esetében mindig kihívás, hogy a figyelmet folyamatosan fenntartsuk, legyen az információ új, a gyakorlat mindenki számára komfortos.
Legutóbb egy olyan kisvállalkozásnál voltam, ahol pezsgett az élet. Elhatározták, hogy 2+1 napon keresztül elszakadnak a napi munkától és a tréningre koncentrálnak. Nem sikerült. Csörgött a telefon, gyorsan össze kellett rakni egy ajánlatot, vezetői döntéseket kellett hozni és még sorolhatnám. Ez nem éppen ideális környezet egy szakmai tréninghez sem. Számukra így utólag visszagondolva, sokkal hatásosabb lett volna, ha egy pop-up tréning sorozatot állítok össze (itt megjegyzem – nem volt különösebben igény, hogy egyeztessük alaposan a tematikát).
A pop-up tréning vagy villámtréning lényege, hogy rövid időtartamban dolgozunk együtt (max. 1,5 óra), amin belül kisebb etapokra szorítkozunk: nyitunk egy kis bemutatkozással, folytatjuk téma felvezetéssel, majd interaktív beszélgetéssel és aztán fókuszba helyezünk egy gyakorlatot, végül tapasztalatokkal zárunk. A foglalkozás így sokkal intenzívebb, több fókuszt és koncentrációt kíván meg a résztvevőktől. Ezen felül, ami a legfontosabb, hogy erre az időre mindenki, gond nélkül el tud szakadni a napi munkamenettől.
Mielőtt kipróbáltam ezt a technikát, bennem is kérdés volt, hogy
mennyire lehet ez hatásos és eredményes.
Egy workshop esetében is legalább kétszer másfél órában építem fel a programot. Ahogy az instrukciók mentén haladtunk előre a szakmai reggelibe bújtatott villámtréninggel foglalkozó villámtréninggel, úgy kristályosodott ki, hogy mennyire hatékony eszközről van szó. Már ott a helyszínen beindult az inspiráció, hogy miképpen lehet egy-egy szakmai témát (pl. projekt- vagy folyamatmenedzsment) vagy egy csapatépítést ebben a keretben intenzívebb élménnyé, igazi benyomássá tenni.
Az idő rövidsége azt mondatná velem, hogy csak kis problémák megoldására tudunk fókuszálni, vagy egy-egy menedzsment technika áttekintésére. Azonban ez nem igaz. Komplexebb kérdéskörök is terítékre tudnak kerülni, csak részekre bontva, több alkalommal, mert így a szakaszok között van idő elmélyülni, a hallottakat feldolgozni, átgondolni. Ettől függetlenül vannak olyan helyzetek, amikor az egész napos tréning a célravezető.